Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Rozwiewamy wątpliwości!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rozwód małżonków wspólnie wychowujących dzieci w większości przypadków oznacza nałożenie na jedną ze stron obowiązku alimentacyjnego względem potomka. Wysokość kwoty, jaką każdego miesiąca musi przelewać jeden z rodziców, określana jest podczas sprawy rozwodowej. Jednak w ostatnim czasie możemy wyraźnie odczuć wzrost kosztów życia spowodowany inflacją. Wielu opiekunów utrzymujących rodzinę zastanawia się, czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko. Jak prawnicy odpowiadają na to pytanie? Sprawdź!

Podpowiadamy, czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła aż 16,1 % w stosunku do ubiegłego roku.  Zastanawiasz się, czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Okazuje się, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Wysokość świadczenia alimentacyjnego nie jest zależna od zewnętrznych czynników ekonomicznych, ale sytuacji danej rodziny. Zmiana wysokości zasądzonej kwoty wymaga analizy dochodów rodziców (ich wzrostu, spadku lub utrzymania na tym samym poziomie) oraz tzw. bieżących kosztów życia.

Zmiany na rynku negatywnie wpływają na domowe budżety Polaków. Z tego względu sądy rodzinne odnotowują obecnie zwiększoną liczbę pozwów o podwyższenie obowiązku alimentacyjnego.

Co możesz zrobić?

Zwiększenie  świadczenia alimentacyjnego wymaga skierowania do sądu odpowiedniego wniosku. Aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym pomoże sporządzić wszystkie dokumenty, wyjaśni problematyczne kwestie i będzie reprezentował Twoje interesy przed sądem.

 

 

Comments are closed.