Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) w ogrodzie: uprawa, pielęgnacja, cena

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jedną z nielicznych palm, która dobrze sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych, jest szorstkowiec Fortunego. Swoją nazwę wzięła ona od znanego szkockiego botanika – Roberta Fortune’a. Gdzie ją posadzić? Jak ją pielęgnować? Ile trzeba zapłacić za jej sadzonkę?

Szorstkowiec Fortunego: uprawa w donicy i w gruncie

Palma jak szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) może być efektowną dekoracją ogrodu i domu. Często spotykana jest również w hotelach, biurach czy w restauracjach.

Roślina może być uprawiana w odpowiednio dużych donicach i ustawiana we wnętrzach i na zewnątrz, tworząc kompozycje w egzotycznym stylu. Świetnie prezentuje się także na tarasach i balkonach, a ponadto można ją ustawić w strefie wejściowej do budynku oraz w holach, na korytarzach i w ogrodach zimowych.

Szorstkowiec Fortunego może być również uprawiany w gruncie. Wymaga on jednak odpowiedniej ochrony w okresie zimowym, by zapobiec jego przemarzaniu. Większy osobnik potrafi poradzić sobie nawet z krótkotrwałymi przymrozkami do -17 stopni Celsjusza.

Jakiego stanowiska wymaga szorstkowiec Fortunego?

Palma Trachycarpus fortunei nie ma specjalnych wymagań, dlatego też uznawana jest ona za dość prostą w uprawie roślinę.

Szorstkowiec Fortunego – wymagania:

– Stanowisko – słoneczne, lekko zacienione, chronione przed wiatrem.
– Ziemia – przepuszczalna, wilgotna, z neutralnym odczynem.
– Podlewanie – rzadkie, oszczędne.
– Nawożenie – w okresie kwiecień-wrzesień, nawozem do palm.

Szorstkowiec Fortunego – pielęgnacja palmy

Szorstkowiec Fortunego nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Co jakiś czas należy go podlewać, a także nawozić, by wspierać jego prawidłowy wzrost.

Palma Trachycarpus fortunei posadzona w doniczce powinna być przeniesiona do wnętrza w okresie zimowym, gdy zapowiadane są temperatury niższe od -10 stopni Celsjusza. Należy umieścić ją w doświetlonym, chłodnym miejscu w temperaturze od 2 do 14 stopni Celsjusza, na przykład w holu, garażu, piwnicy.

Palma wysadzona w gruncie powinna być zabezpieczona przed mrozami. Stosuje się najczęściej kable grzewcze i włókninę.

Ile kosztuje sadzonka szorstkowca Fortunego?

Ceny sadzonek szorstkowca Fortunego wynoszą od około 200-300 złotych za palmę o wysokości wynoszącej około 120 cm z donicą. Za palmę o wysokości 2 m należy zapłacić około 700-800 złotych. Wysokie palmy przekraczające 3 m zwykle kosztują około 1400-2500 złotych.

Sadzonki szorstkowca Fortunego są oferowane głównie w dobrych szkółkach roślin ozdobnych oferujących egzotyczne rośliny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Comments are closed.