Czaprak zawsze powinien być dobrany pod siodło. Oto wiedza, którą posiadają wszystkie osoby. Nie tylko Ci, którzy jazdę konną uprawiają zawodowo/amatorsko. Nawet takie osoby, które to na co dzień nie mają w ogóle doświadczenia z tą dziedziną sportową, doskonale zdają sobie sprawę z roli czapraka dla konia.
Dobry czaprak HKM
Może i konieczność zakupu czapraka generuje dodatkowe koszta, ale w żaden sposób nie można tego bagatelizować. Chodzi tutaj o zdrowie konia. Nikt z pełną premedytacją nie ma zamiaru poranić pleców konia. Tak więc koniecznością jest czaprak HKM lub inny, który zawsze będzie dobrany pod siodło. Jeżeli chodzi o grubość, to czapraki można podzielić na grube i cienkie. Konie, których skóra na plecach jest bardziej wrażliwa (co też łatwo idzie ocenić) powinny mieć grubszy czaprak. Najlepszą propozycją będzie ten, który zostanie wykonany z grubej gąbki. Chociaż w okresie letnim starajmy się wybierać czapraki cieńsze, dzięki czemu nie doprowadzimy do przegrania konia.
Ważne czynniki dla czapraka
Wybierając czaprak dla konia należy zwrócić uwagę także na rozmiar łęku i terlicy, a także na wielkość poduch siodła. Wydaje się skomplikowane, ale jeżeli wiemy gdzie takie akcesoria należy kupować, to tak wcale nie będzie. Można bez problemu zdecydować się na zakup czapraka w specjalistycznych sklepach. Zawsze można wziąć siodło ze sobą (konia niestety nie damy rady), aby móc dobrać odpowiedni czaprak. Chociaż nie można zapominać o tym, że koń potrzebuje także innych akcesoriów.
Comments are closed.