Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Okna antywłamaniowe – co musimy o nich wiedzieć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Włamania do domów i mieszkań w zdecydowanej większości odbywają się poprzez sforsowanie okien. Warto jednak nadmienić, że forsowanie polega na podważaniu skrzydeł okiennych czy balkonowych, a nie – jak sądzi wiele osób – przez zbicie szyby. Chcąc lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto rozważyć okna antywłamaniowe. Czym różnią się od klasycznych okien?

Jak tworzone są okna antywłamaniowe?

Okna antywłamaniowe to jeden z najważniejszych elementów, kiedy mowa o podwyższaniu bezpieczeństwa we własnym domu i minimalizowaniu ryzyka włamania. Obecnie okna antywłamaniowe posiadają odpowiednie certyfikaty, w których zawarta jest informacja o klasie odporności na włamanie. Takich klas jest 6, dodatkowo określa się je również normą RC, oznaczającą czas, które okno musi wytrzymać podczas potencjalnej próby włamania. Najprostsze okna do domów i bloków oznacza się klasą od 1 do 3 – powinny one zapobiec włamaniu przez przypadkowego intruza. W klasie RC2 okno musi wytrzymać próby sforsowania przy pomocy klina czy śrubokrętów przez dwie minuty. W klasie RC3 jest to już 5 minut, a do narzędzi dołącza łom. W klasie RC5 próba wynosi 15 minut, a włamywacz posługuje się dodatkowo elektronarzędziami. W oknach antywłamaniowych istotne są trwałe, stalowe zaczepy zamków, jak również szyby laminowane klasy P4, ryglowanie L-tec, zamki na klucze. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w oknach antywłamaniowych jest również ukrycie zawiasów w luzie wrębowym. Pozwala to nie tylko na uniknięcie podważenia okna, ale też na podniesienie estetyki otoczenia.

Okna antywłamaniowe – uważaj na oznaczenia!

Decydując się na okna antywłamaniowe, musimy być świadomi, że muszą one składać się z elementów, w których wszystkie posiadają certyfikaty antywłamaniowe. Jest to podstawą do roszczenia ubezpieczenia w razie włamania.

 

 

Comments are closed.