Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Bezpieczeństwo na rowerze – jak o nie zadbać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jazda na rowerze to dla wielu osób czysta przyjemność, którą często wybierają, by się zrelaksować i odpocząć. Dla innych rower to podstawowy środek komunikacji, którym wygodnie można dojechać do pracy, czy na zajęcia. Niezależnie od tego, do czego jest używany rower, koniecznie trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jak być lepiej widocznym na drodze?

Zapewnienie sobie dużej widoczności na drodze nie jest wcale trudne, choć niestety smutną prawdą jest to, że wiele osób zupełnie lekceważy ten temat. Najłatwiej jest oczywiście sięgnąć po różnego typu odblaskowe dodatki do ubrań. Mogą to być na przykład specjalne, elastyczne taśmy na nadgarstki i kostki, albo odbijające światło naklejki na ramę, czy kaski rowerowe.

Niektórzy rowerzyści decydują się też na jazdę w specjalnych kamizelkach. Wszystkie te rozwiązania są dobre, jednak nic nie zastąpi dobrej jakości oświetlenia. Nie powinno się na nim oszczędzać, w końcu w dużej mierze przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest mała, migająca, czerwona lampka mocowana z tyłu kasku rowerowego, która sprawia, że rowerzysta jest jeszcze bardziej bezpieczny.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w razie wypadku?

Bezpieczeństwo w czasie jazdy to oczywiście temat najważniejszy. Warto się jednak zastanowić również nad tym, jak zwiększyć swoje szanse w razie wypadku – kolizji z innym pojazdem, czy choćby zwykłego upadku. Zdecydowanie najlepiej sprawdzającym się zabezpieczeniem są kaski rowerowe, które chronią głowę rowerzysty. Taki kask nie jest dużym wydatkiem, a w wielu przypadkach może ochronić zdrowie, a nawet życie.

Innym zabezpieczeniem, o które warto zadbać, są rękawice rowerowe, które w pewnej mierze chronią dłonie w czasie upadku. Dobrym pomysłem może być też wożenie w saszetce przy ramie niewielkiej apteczki z podstawowymi akcesoriami, dzięki której można sobie bardzo łatwo pomóc w przypadku niegroźnych wypadków powodujących stłuczenia i obtarcia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto również zabezpieczyć się na wypadek awarii samego roweru. Każdy rowerzysta powinien posiadać przynajmniej zestaw podstawowych narzędzi i akcesoriów, które pomogą naprawić uszkodzony rower, dzięki czemu będzie można kontynuować jazdę.

Bezpieczeństwo samego roweru najłatwiej uzyskać jest natomiast, inwestując w porządne zabezpieczenia chroniące przed kradzieżą. Należy wiedzieć, że w wielu przypadkach tanie zapięcia rowerowe nie są wystarczająco i najlepiej jest zaopatrzyć się w coś solidniejszego. Na szczęście duży wybór zabezpieczeń różnego typu znaleźć można w sklepach rowerowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kaski rowerowe.

Comments are closed.